Evropska centralna banka produžava program saradnje s NBS

Bez autora
Jan 31 2013

Evropska centralna banka (ECB), zajedno s centralnim bankama Evropskog sistema centralnih banaka (ESCB) i Evropskom komisijom, danas je odlučila da produži dvogodišnji projekat saradnje s Narodnom bankom Srbije (NBS). Tokom projekta, koji je počeo 1. februara 2011, ispunjeni su svi planirani rezultati. Projekat će biti produžen do 31. decembra 2013. kako bi se nastavilo jačanje institucionalnih kapaciteta NBS i podržalo njeno nastojanje da se pripremi za članstvo u ESCB kada Republika Srbija ispuni uslove za pristupanje Evropskoj uniji. Produžetak projekta će se izvršiti u okviru postojećeg budžeta od 2,5 miliona evra koji je Evropska unija izdvojila iz sredstava pretpristupne pomoći (IPA). U narednih jedanaest meseci, projekat će pomoći NBS da pripremi strategije i interne procedure u skladu sa standardima centralnih banaka Evropske unije u oblasti računovodstva i finansijskog izveštavanja i informacione tehnologije. Takođe, doprineće jačanju kapaciteta u pogledu izrade modela i razvijanja funkcije kriznog menadžmenta u oblasti finansijske stabilnosti.

Evropska centralna banka produžava program saradnje s NBSEvropska centralna banka (ECB), zajedno s centralnim bankama Evropskog sistema centralnih banaka (ESCB) i Evropskom komisijom, danas je odlučila da produži dvogodišnji projekat saradnje s Narodnom bankom Srbije (NBS).

Tokom projekta, koji je počeo 1. februara 2011, ispunjeni su svi planirani rezultati. Projekat će biti produžen do 31. decembra 2013. kako bi se nastavilo jačanje institucionalnih kapaciteta NBS i podržalo njeno nastojanje da se pripremi za članstvo u ESCB kada Republika Srbija ispuni uslove za pristupanje Evropskoj uniji.

Produžetak projekta će se izvršiti u okviru postojećeg budžeta od 2,5 miliona evra koji je Evropska unija izdvojila iz sredstava pretpristupne pomoći (IPA). U narednih jedanaest meseci, projekat će pomoći NBS da pripremi strategije i interne procedure u skladu sa standardima centralnih banaka Evropske unije u oblasti računovodstva i finansijskog izveštavanja i informacione tehnologije. Takođe, doprineće jačanju kapaciteta u pogledu izrade modela i razvijanja funkcije kriznog menadžmenta u oblasti finansijske stabilnosti.

Produžetak projekta će sprovoditi ECB u saradnji s centralnom bankom Austrije, Bugarske, Češke, Francuske, Holandije, Mađarske, Portugala, Rumunije, Slovenije i Slovačke.

Početni deo projekta, koji je sprovela ECB u saradnji sa 21 centralnom bankom ESCB, obuhvatio je jedanaest različitih oblasti: supervizija finansijskog sektora, usklađivanje zakonodavstva, liberalizacija kretanja kapitala, upravljanje deviznim rezervama, monetarne operacije, zaštita korisnika finansijskih usluga, podrška u procesu pristupanja Evropskoj uniji, ekonomske analize i istraživanja, statistika, platni sistem i finansijska stabilnost.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik